اعلان

فروپاشی
هنوز اعلانی وجود ندارد.

کتاب ادیان آسیایی نوشته مهرداد بهار

فروپاشی
X
  • فیلتر
  • زمان
  • نمایش
Clear All
دیدگاه های جدید

• کتاب ادیان آسیایی نوشته مهرداد بهار

دکتر مهرداد بهار، فرزند پنجم شاعر نامی ایران زمین، ملک الشعرای بهار است. مهرداد بهار در دانشگاه تهران به صورت حق التدریسی، اساطیر ایران باستان را آموزش می داد. خانم دکتر آسیه اسبقی (ایشان به همراه پروفسور میشائیل هاوسیگ، کتاب من یعنی بُعد سگی را در سال 2013 به آلمانی برگرداندند.) نیز در همین دوران، شاگرد دکتر مهرداد بهار در دانشگاه تهران بود. دکتر آسیه اسبقی که خود ایشان، زرتشت شناس، ایران باستان شناس، شرق شناس و زبان شناس هستند، مرا با عقاید دکتر مهرداد بهار بسیار آشنا کردند. از این رو من علاقه مند به کتاب های دکتر بهار از جمله ادیان آسیایی و از اسطوره تا تاریخ ایشان شدم. تا جایی که ردپای زُروان را، توسط دکتر مهرداد بهار به کتاب دومم روانه ساختم.
    در کتاب ادیان آسیایی، مهرداد بهار سه گفتار را مطرح می کند. گفتار نخست دین در ایران باستان است. در گفتار دوم، ادیان هندی را واشکافی می کند و در گفتار سوم به ادیان آسیایی در روم پیش از مسیحیت می پردازد. این کتاب پر است از گم شده های عجیب و غریب در تاریخ، پر از رمز و راز و صد البته داستان های اساطیری ادیان باستان. کتاب ادیان آسیایی به نظر من یک کتاب مرجع دانشگاهی است که در تحقیقات و مقالات علمی می توان به آن مرجع داد.
    قسمت جذاب این کتاب در بخش اول نهفته است. در گفتار اول (دین در ایران باستان)، مهرداد بهار بخشی دارد با نام "بررسی آیین های زُروانی در ایران". من به شخصه در این بخش به دنبال یک واشکافی درباره نحوه به دنیا آمدن اهریمن و هرمزد از شکم زُروان (خدای زمان) بودم که کدام اول به دنیا آمده اند. اما به هر حال، هر کسی می تواند این کتاب را مانند یک کتاب داستان در دست بگیرد و داستان های ادیان آسیایی و ماجراهای آنها را با لذت تمام مطالعه کند.
در حال کار...
X