اعلان

فروپاشی
هنوز اعلانی وجود ندارد.

کتاب جنس دوم نوشته سیمون دوبووار

فروپاشی
X
  • فیلتر
  • زمان
  • نمایش
Clear All
دیدگاه های جدید

• کتاب جنس دوم نوشته سیمون دوبووار

کتاب جنس دوم کتابی هستش در دو مجلد که فکر می کنم می شه هم تو دسته کتابهای جامعه شناسی جا بگیره و هم کتابهای روانشناسی.
    جلد اول این کتاب بیشتر به مسائل فیزیولوژیکی زنها می پردازه (که البته به گفته خود سیموون دوبووار، این جلد به توصیه و تاکید سارتر تالیف شد) و همچنین به پیشینه و تاریخ و سرگذشت زنها و اینکه چطور شد که در طول تاریخ و تا الان زنها در حاشیه قرار گرفتند و مردها در متن؟
    جلد دوم ولی بیشتر به بررسی نقش زنها در جایگاههای مختلف مانند مادر، همسر، روسپی، همجنس باز و... می پردازه. که حتی با گذشن زمان زیادی از انتشار این کتاب، هنوز هم به شدت کاربردی و درسته.
    نگاه دوبووار ابدا نگاه متعصب و یک جانبه (به عنوان یک زن) به مساله زن نیست و بدون هیچ پیش داوری و قضاوت بیجایی و با تکیه با استنادات شهودی و علمی و با قلمی صریح و ناقد و نافذ به بررسی این جایگاه می پردازه و شاید بشه گفت که سوال اصلی این کتاب این است که چرا زن، "دومی" شد و در حاشیه قرار گرفت و حتی نقش خود "زن" در این فرآیند کجا بوده؟

جنس دوم کتابی*ست بسیار عالی و مفصل که وقتی خوندمش به این فکر کردم که کاش می شد همه زنها (به طور خاص زنهای کشور ما) این کتاب رو بخونن تا به نگاه عمیق تر و روشن تری نسبت به خودشون و جایگاهشون برسن.
    برای یکی مثل من که ذهنم همواره پر از سوال درمورد چرایی های دنیای زنها بود، این کتاب تونست به خیلی هاش (اگر نگم همه) جواب بده.
    من این کتاب رو با ترجمه آقای قاسم صنعوی خوندم که به نظرم خیلی ترجمه روانی نیست ولی حق مطلب رو می رسونه.
    اگر به مسائل مربوط به دنیای زنها علاقه مند هستید و کنجکاو، خوندن این کتاب یه توصیه کمکیِ خیلی خوب برای شما هستش.
در حال کار...
X